Najnowsze artykuły

24 kwietnia 2024
Czy wiesz, jak wykorzystać pełny potencjał instax mini 11? Jeżeli jesteś ciekawy wszystkich możliwości, jakie oferuje ten aparat, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się wszystkiego o wkładach, białych
24 kwietnia 2024
Szukasz sposobu, aby zaoszczędzić pieniądze na zakupie aparatu Instax? Chcesz wiedzieć, gdzie kupić tanie wkłady do kamery Instax? A może interesuje Cię, który model Instax jest najtańszy? Dobrze trafiłeś! W
20 kwietnia 2024
Pogrzeb to moment, który jest pełen wzruszeń, wspomnień i emocji. Dla wielu osób jest to także czas, w którym chciałoby się zatrzymać te chwile na zawsze. Jednym z nowych trendów,
Czy Twój dowód osobisty straci ważność? Jeśli tak, nadszedł czas na jego wymianę! Niezależnie od powodu - czy to z powodu upływu terminu ważności, utraty lub uszkodzenia - wymiana dowodu osobistego może być wymagana. Na szczęście jesteśmy tu, aby Ci pomóc! Nasz praktyczny przewodnik zawiera wszystkie informacje, które będziesz potrzebować, aby szybko i sprawnie wymienić swój dowód osobisty.
19 kwietnia 2024

Miną termin ważności dowodu osobistego? Oto jak go wymienić! Praktyczny przewodnik.

Czy Twój dowód osobisty straci ważność? Jeśli tak, nadszedł czas na jego wymianę! Niezależnie od powodu - czy to z powodu upływu terminu ważności, utraty lub uszkodzenia - wymiana dowodu osobistego może być wymagana. Na szczęście jesteśmy tu, aby Ci pomóc! Nasz praktyczny przewodnik zawiera wszystkie informacje, które będziesz potrzebować, aby szybko i sprawnie wymienić swój dowód osobisty. Pomożemy Ci zrozumieć proces wymiany dowodu osobistego, kroki do podjęcia i dokumenty, których będziesz potrzebować. Zapewnimy również porady, jak uniknąć opóźnień i sprawić, że cały proces będzie jak najmniej stresujący. Bez względu na to, czy jesteś w mieście czy na wsi, nasz przewodnik dostarczy Ci niezbędne informacje krok po kroku. Wymiana dowodu osobistego może być łatwa, jeśli znasz odpowiednie kroki do podjęcia. Zapoznaj się z naszym praktycznym przewodnikiem już dziś i dowiedz się, jak szybko i sprawnie wymienić swój dowód osobisty. Nie trać czasu - zacznij działać teraz!

 

 

Zrozumienie wygaśnięcia ważności dowodu osobistego

 

Dowód osobisty to podstawowy dokument tożsamości każdego obywatela Polski. Umożliwia nam potwierdzenie tożsamości w różnych sytuacjach, od zawierania umów po głosowanie w wyborach. Jednakże, dowody osobiste posiadają określony termin ważności, po którym tracą swoją moc. Po jego upływie konieczna jest wymiana na nowy, aby zapewnić ciągłość ważności naszej tożsamości.

 

 

Dlaczego ważna jest wymiana wygasłego dowodu tożsamości?

 

Wymiana wygasłego dowodu tożsamości jest istotna z kilku powodów. Przede wszystkim, wygasły dowód nie będzie akceptowany jako ważny dokument tożsamości, co może prowadzić do utrudnień w codziennym życiu, na przykład przy zakupie alkoholu czy sprawdzaniu tożsamości podczas różnych transakcji. Ponadto, aktualny dowód jest niezbędny do wielu formalności, takich jak załatwianie spraw urzędowych czy otwieranie nowych kont bankowych. Korzystanie z wygasłego dowodu osobistego może wiązać się z szeregiem konsekwencji. Po pierwsze, może utrudnić lub uniemożliwić załatwianie wielu spraw urzędowych. Po drugie, może narazić nas na problemy podczas kontroli tożsamości, np. podczas podróży zagranicznych. W niektórych przypadkach korzystanie z nieważnego dowodu osobistego może być nawet traktowane jako wykroczenie i jest karane karą grzywny.

 

 

Kroki, które należy podjąć, gdy zbliża się termin ważności dowodu osobistego

 

Gdy zbliża się termin ważności dowodu osobistego, istotne jest podjęcie odpowiednich kroków. Przede wszystkim, należy upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne dokumenty i informacje wymagane do wymiany dowodu. Na około 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego, powinniśmy rozpocząć procedurę jego wymiany. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak to zrobić:

 • Przygotuj zdjęcie do dokumentów. Zdjęcie do dowodu osobistego powinno być aktualne (nie starsze niż 6 miesięcy), wykonane na jednolitym tle i spełniać określone wymogi dotyczące rozmiaru, kompozycji i ujęcia twarzy. Szczegółowe informacje na temat wymagań dotyczących zdjęcia do dowodu osobistego można znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu.

 • Zbierz niezbędne dokumenty. Do wniosku o wymianę dowodu osobistego potrzebny będzie stary dowód osobisty (jeśli go posiadamy).

 • Wybierz urząd, w którym chcesz złożyć wniosek. Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.

 • Umów się na wizytę. W niektórych urzędach konieczne jest umówienie się na wizytę w celu złożenia wniosku o wymianę dowodu osobistego. Można to zrobić online, telefonicznie lub osobiście.

 • Złóż wniosek o wymianę dowodu osobistego. W urzędzie wypełnij wniosek o wymianę dowodu osobistego i złóż odciski palców.

 • Odbierz nowy dowód osobisty. Nowy dowód osobisty będzie gotowy do odbioru w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Można go odebrać osobiście w urzędzie lub zawnioskować o jego wysłanie pocztą.

 

 

Dokumenty i informacje wymagane do wymiany dowodu osobistego

 • Stary dowód osobisty (jeśli go posiadamy)

 • Dokument potwierdzający naszą tożsamość, na przykład paszport lub prawo jazdy.

 • Dokument potwierdzający adres zamieszkania (np. rachunek za media, karta meldunkowa)

 • Aktualne zdjęcie do dowodu osobistego 35x45mm. Należy zrobić je nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

 

 

Jak umówić się na spotkanie w celu wymiany dowodu osobistego

 

Możliwość umówienia się na wizytę w celu wymiany dowodu osobistego zależy od konkretnego urzędu gminy. Informacje na temat dostępnych sposobów umawiania się na wizyty można znaleźć na stronie internetowej urzędu lub uzyskać telefonicznie.

 

 

Wizyta w punkcie wymiany dowodu osobistego

 

Podczas wizyty w urzędzie w celu wymiany dowodu osobistego będziemy poproszeni o:

 • okazanie dokumentów tożsamości

 • złożenie zdjęcia dowodowego

 • złożenie odcisków palców

 • złożenie podpisu

 • opłata skarbowa nie jest wymagana

 

 

Opłaty i czas realizacji wymiany dowodu osobistego

 

Opłata skarbowa za wymianę dowodu osobistego nie jest pobierana. Nowy dowód osobisty będzie gotowy do odbioru w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

 

 

Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu tożsamości?

 

W przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego należy zgłosić to zdarzenie na policji. Następnie, można ubiegać się o wydanie tymczasowego dowodu tożsamości, który będzie ważny do czasu otrzymania nowego dokumentu.

 

 

Opcje tymczasowego dowodu tożsamości w oczekiwaniu na jego wymianę

 

W przypadku pilnej potrzeby wyrobienia nowego dowodu osobistego, możemy skorzystać z opcji tymczasowego dowodu tożsamości. Tymczasowy dowód osobisty jest ważny przez 30 dni i można go wyrobić w urzędzie gminy, w którym składamy wniosek o wymianę dowodu osobistego. Do wniosku o tymczasowy dowód osobisty potrzebny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem (np. stary dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) oraz dokument potwierdzający adres zamieszkania. 

 

 

Podsumowanie: Znaczenie dbania o aktualność dowodu osobistego

 

Dowód osobisty to ważny dokument, który umożliwia nam potwierdzenie tożsamości w wielu sytuacjach. Należy pamiętać o terminach wymiany i dbać o aktualność naszych dokumentów tożsamości, aby uniknąć problemów związanych z ich wygaśnięciem. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać termin ważności naszego dowodu osobistego i w razie potrzeby wymieniać go na nowy. Pamiętajmy również, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego należy zgłosić to zdarzenie na policji i wyrobić tymczasowy dowód tożsamości.

 

Dodatkowe informacje:

 

 

Mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny! Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami

 

Pamiętaj!

 • Wymagania dotyczące zdjęcia do dowodu osobistego są ściśle określone. Należy upewnić się, że zdjęcie spełnia wszystkie wymogi, aby uniknąć konieczności jego ponownego wykonania.

 • Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.

 • Nowy dowód osobisty będzie gotowy do odbioru w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

 • W przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego należy zgłosić to zdarzenie na policji i wyrobić tymczasowy dowód tożsamości.

Logo HQ Fotolab Zakład fotograficzny Wrocław
HQ Fotolab Płatności kartę w sklepie Wrocław

 

KONTAKT:

ul. Jerzego Bajana 1 lok. 119  

(I piętro)  Hala Tęcza

54-129 Wrocław

tel.:      (+48) 731 755 377

e-mail: biuro@hqfotolab.pl

 

 

Pracujemy:

pn. - pt.     9:00 - 19:00

sobota      9:00 - 14:00

niedziela   NIECZYNNE

Pierwsze we Wrocławiu autoryzowane Laboratorium Cyfowe pracujące w procesie suchym na Frontier S DX-100  

Powierzone materiały i wykonane zamówienia przechowujemy do 3 miesięcy. Jeżeli zamówienie w tym czasie nie zostanie odebrane przez klienta to zostanie zutylizowane.

© 2016-2024 HQ Fotolab Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fujifilm

HQ Fotolab z Wrocławską Kartą Seniora
Zapłać Blikiem w HQ Fotolab
Zniżki na Nasz Wrocław
HQ Fotolab honoruje kartę Dużej Rodziny
Prorgam Nasz Wrocław MAX