Cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu w Polsce przysługują określone prawa i uprawnienia zgodnie z polskim prawem.
Karta pobytu jest dokumentem, który pozwala obcokrajowcowi legalnie przebywać w Polsce, zwykle na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały. Karta pobytu wydawana jest przez właściwy urząd wojewódzki w Polsce
Należy jednak pamiętać, że karta pobytu nie daje pełnych praw i uprawnień obywatela polskiego, a jedynie uprawnienia określone w ustawie o cudzoziemcach.
Oto niektóre najważniejszye uprawniednia dla osób posiadających kartę pobytu:
Karta pobytu pozwala na legalne przebywanie w Polsce przez określony czas, zgodnie z jej określoną ważnością.
Cudzoziemcy z kartą pobytu mają prawo do legalnej pracy w Polsce na takich samych zasadach, jak obywatele polscy .Karta pobytu nie uprawnia do pracy w innym kraju niż Polska.
Cudzoziemcy posiadający kartę pobytu są uprawnieni do korzystania z polskiego systemu opieki zdrowotnej.
Cudzoziemcy mają prawo do korzystania z pomocy prawnej w Polsce, w tym z tłumacza w przypadku, gdy nie znają języka polskiego.
Dzieci cudzoziemców z kartą pobytu mają prawo do korzystania z polskiej oświaty.
Cudzoziemcy z kartą pobytu mogą swobodnie podróżować po Polsce, jednak w przypadku wyjazdu za granicę mogą wymagać dodatkowych dokumentów.Karta pobytu wydana w Polsce umożliwia podróżowanie po obszarze Schengen w celach turystycznych, na okres do 90 dni w ciągu 180 dni, bez konieczności uzyskiwania wizy.
Standardowa cena pakietu zdjęć do dokumentów wynosi 49zł. Cena zawiera wykonanie zdjęć, obróbkę z retuszem oraz wywołanie zdjęć.
Aby móc złożyć wniosek o wydanie karty pobytu należy załączyć 4 sztuki aktualnych, kolorowych zdjęć o wymiarach 35 x 45mm, które zostały wykonane w przeciągu ostatnich 6 miesięcy.
Złożenie wniosku pobytowego i odbiór karty pobytu w centrum obsługi Cudzoziemców będzie możliwy po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji:
za pośrednictwem strony internetowej: rezerwacje.duw.pl (dotyczy odbioru karty)
w punkcie informacyjno-doradczym we Wrocławiu lub poprzez adres mailowy: infoopt@duw.pl
Odbiór gotowej karty pobytu odbywa się Sala B.
Karta pobytu czasowego dla cudzoziemca wydawana jest osobom nie będącym obywatelem kraju, w którym przebywa w Polsce. Cudzoziemiec, który podjął pracę w Polsce, musi starać się o kartę pobytu, aby mógł legalnie przebywać na terytorium Polski, w którym mieszka oraz pracuje. Karta Pobytu pozwala stwierdzić tożsamość cudzoziemca w Polsce przez okres ważności wskazany w dokumencie. Wraz z dokumentem podróży, uprawnia posiadacza Karty do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskiwania wiz. Мы говорим по русски.
Klient wybiera te najlepszą fotografię i otrzymuje komplet 4szt. zdjęć o wymiarach 3,5x4,5cm
Zdjęcie ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, zamkniętymi ustami i z naturalnym wyrazem twarzy.
Osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć do wniosków fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – zdjęcie przedstawiające osobę z nakryciem głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
Zdjęcia muszą być wykonane na jednolitym jasnym lub białym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz. Fotografia głowy od wierzchołka do górnej części barków powinna zajmować 70-80% całego zdjęcia fotografii.
Karta pobytu wydawana jest cudzoziemcowi, który uzyskał:
zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony (ważność przez okres zezwolenia),
zezwolenie na osiedlenie się (ważność 10 lat),
zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE (ważność 5 lat).
Karta pobytu jest dokumentem wydawanym także cudzoziemcom, którzy uzyskali ochronę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W zależności od rodzaju udzielonej ochrony zróżnicowany jest okres ważności wydanej cudzoziemcowi karty pobytu.
Okres ten wynosi:
3 lata w przypadku nadania statusu uchodźcy,
2 lata w sytuacji korzystania z ochrony uzupełniającej,
1 rok w przypadku udzielenia zgody na pobyt tolerowany.
KONTAKT:
ul. Jerzego Bajana 1 lok. 119
(I piętro) Hala Tęcza
54-129 Wrocław
tel.: (+48) 731 755 377
e-mail: biuro@hqfotolab.pl
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
sobota 9:00 - 14:00
niedziela NIECZYNNE
Pierwsze we Wrocławiu autoryzowane Laboratorium Cyfowe pracujące w procesie suchym na Frontier S DX-100
Powierzone materiały i wykonane zamówienia przechowujemy do 3 miesięcy. Jeżeli zamówienie w tym czasie nie zostanie odebrane przez klienta to zostanie zutylizowane.
© 2016-2024 HQ Fotolab Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fujifilm